Дзвоніть (06267) 4-27-71

27 СІЧНЯ – ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ОЛЕКСІЯ ІВАНОВИЧА ТИХОГО


27 СІЧНЯ – ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ОЛЕКСІЯ ІВАНОВИЧА ТИХОГО

27 січня 2022 року минає 95 років з дня народження нашого земляка – Олекси (Олексія) Івановича Тихого – послідовного і безкомпромісного борця проти русифікації України, педагога, правозахисника, члена-засновника Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінкських угод. Тож, 25 січня у бібліотеці ДНЗ «КВПУ» м. Дружківка для здобувачів освіти гр. 2-8 пройшов урок пам’яті Олекси Тихого: «Олекса Тихий – дисидент та справжній донецький українець».

Олексій Іванович Тихий народився 27 січня 1932 року на хуторі Їжівка біля міста Дружківка. Закінчив філософський факультет Московського університету, працював учителем, завучем. У 1956 році виступив з відкритою заявою проти окупації радянськими військами Угорщини, за що був засуджений несправедливим судом на 7 років таборів суворого режиму та 5 років позбавлення громадянських прав. Перебуваючи у концтаборах Мордовії, О. Тихий познайомився з багатьма активістами національно-визвольних змагань.

Указом Президента України № 937/2006 від 8.11.2006 р. за громадянську мужність, самовідданість у боротьбі за утвердження ідеалів свободи і демократії та з нагоди 30-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінкських угод Олекса Тихий нагороджений Орденом «За мужність» І ступеня (посмертно).

26 січня 2007 року відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки, присвяченої Олексі Тихому в місті Дружківка, та пам’ятника на подвір’ї школи № 14 в смт. Олексієво-Дружківці Донецької області, де Тихий навчався у 1940-ві роки, а потім й викладав.

У 2008 році за результатами міського конкурсу «10 знаменитих дружківчан», що проводився міськими газетами «Наша Дружківка» та «Дружківка на долонях» Олекса Тихий був визнаним найбільш відомим дружківчанином.

Починаючи з 2007 року ДОО ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка проводить щорічні «Олексини читання», у яких беруть участь учні старших класів загальноосвітніх шкіл Донеччини, студенти, молоді педагоги. Переможці читань преміюються поїздкою до Києва.

У 2010 році, за сприяння Товариства О. Тихого, вийшли книжки Олекси Тихого «Шевченко про мову» і «Думки про виховання». До 85-річчя зі дня народження під редакцією Василя Овсієнка вийшов друком двотомник, до якого було включено як статті самого Олексія Івановича, так і свідчення про нього видатних людей.

Підготувала: бібліотекар Колєватова О.А.