Дзвоніть (06267) 4-27-71

Професії


На базі 9 класів

Токар. Оператор верстатів з програмним керуванням.

Відомості про професію

Код та назва професії:

8211     Токар
8211     Оператор верстатів з програмним керуванням

Термін навчання: 

3 роки

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ–ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

Людський допитливий мозок вже давно здогадувався, що шматок дерева або кістки, який має неправильну форму, можна переробити в потрібну деталь шляхом зрізання ніж-або непотрібних частин його поверхні. Щоб спростити таку процедуру, на допомогу брався ще одна людина, що обертав вісь, де була закріплена заготівля. Ось такі нехитрі токарні верстати використовувалися ще в VII столітті до н.е. Зрозуміло, такий швидкості обертання було недостатньо, щоб обробляти більше тверді матеріали. Тільки в XVI столітті у Франції вперше було придумано водяне колесо, яке дало можливість організувати достатньої сили привід, щоб можна було працювати по металу. Але все ж токарів доводилося працювати в парах або обертати привід ногою. До кінця XIX століття був виготовлений токарний верстат з електроприводом, який був узятий за основу сучасного обладнання…

Токар виконує на токарському верстаті операції по обробці і розточуванню різноманітних поверхонь, торцевих поверхонь, а також нарізування різьблення, свердління, зенкерування, калібрування, використовуючи в якості заготівель метал дерево та інші матеріали. Визначає або уточнює швидкість і глибину різання, вибирає ріжучий інструмент з урахуванням властивостей матеріалу і конфігурацій різця, закріплює (виставляє) різець, регулює процес обробки. Забезпечує відповідність деталі розмірами, вказаними на кресленні, задану чистоту і точність. Застосовує оснащення, вимірювальний інструмент, у тому числі складні прилади (індикатори, мікрометри).

Сучасні токарні верстати з кожним днем стають досконалішими і для роботи на них токареві треба багато знати і вміти, читати робочі креслення і технічну документацію, обробляти деталі складної конфігурації, домагаючись високої чистоти і точності. Як кажуть токарі зі стажем, ця професія по-справжньому затягує. Вона змушує працювати мозок, шукати оптимальні рішення і не дає шансів на одноманітність і рутину. А ще вона не залишає шансів на бідність, адже гарний токар потрібен на будь-якому виробництві, і його працю не тільки високо цінується, але і не менш високо оплачується..

Електрозварник ручного зварювання. Контролер зварювальних робіт

Відомості про професію

Код та назва професії:

7212     Електрозварник ручного зварювання 

7212     Контролер зварювальних робіт

Термін навчання: 

3 роки

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ–ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

У професії зварювальника солідні історичні корені. Кування і зварювання металу – стародавнє ремесло. Більше 2,5 тисяч років тому люди вже плавили і з’єднували метали. Прообразом зварювальника був коваль. Нарешті, трохи більше 100 років тому промислова революція привела до використання електричної енергії, появі зварювального апарату (газового пальника) і зварювальника як самостійної робочої професії.

Зварник – це не просто робочий зі зварювання металів. Він виконує роботи по електричному зварюванні деталей і конструкцій, строго дотримуючи технологічні режими зварювання, норми витрати матеріалів, правила технічної експлуатації устаткування і техніки безпеки. Це фахівець, який здатний застосовувати методи, спрямовані на запобігання виникнення дефектів в області зварного шва і контроль їх рівнів в процесі зварювання. І в цьому його суть роботи зварювальника близька до діяльності інженера. Добре виконане зварне з’єднання не поступається по міцності основного металу. Від якості роботи зварювальника залежить дуже багато: надійність і довговічність зброї, знарядь праці, труб нафтогазопроводу і будівельних конструкцій.

Контролер зварювальних робіт – робітник, фахівець зварювального виробництва, який контролює якість зварних з’єднань. Професія відповідальна, від якості роботи якої залежить довготривалість і стійкість зварювальних конструкцій.

Зварювання є найбільш економічним і ефективним різновидом постійного з’єднання металів. По суті, це єдиний спосіб поєднати дві або більше металевих деталей так, щоб вони стали одним цілим.

Зварник виконує роботи по електрозварці металевих деталей, вузлів і конструкцій. Він збирає металеві заготовки, налагоджує зварювальне обладнання, обирає спосіб зварювання. Він готує вироби, вузли та з’єднання під зварювання, зачищає шви після зварювання та різання, обслуговує необхідне для зварки устаткування.

Не дивлячись на те, що зварювальник – робота ручна, щоб оволодіти професією, необхідно мати базові знання по точним наукам, тобто з фізики, хімії, математики, а також засвоїти технологію зварювання та різання металів, виготовлення зварювальних конструкції, вміти працювати зі зварювальним устаткуванням, та дуже важливо вивчити норми охорони праці на підприємстві. Професія зварювальника потребує майстерності. Тут потрібна як технічна жилка, так й творча.

Зварювальні роботи є важливою частиною процесу підготовки до будь-якого виробництва. Просто задумайтеся – зварювання потрібна для виготовлення обладнання, на якому випускається практично все, з чим ми стикаємося щодня: папір, текстиль, канцелярія, автомобілі… що завгодно! Саме тому кваліфіковані зварювальники затребувані у всі часи і при будь-якій економічній ситуації. Крім того, зварювальна індустрія є одним з лідерів в області інновацій і інвестицій у розвиток технологій. Стрімкий економічний розвиток у багатьох країнах світу вимагає постійного поліпшення і оптимізації технологій зварювання для досягнення максимального результату при мінімальних витратах.

Порівняно невелика кількість фахівців по зварюванню зайнято в ремонтній і відновної індустрії. Це стосується як робіт з ремонту автомобілів і архітектурних споруд, так і відновлення зношених деталей виробничого обладнання.

Щоденні зварювальні роботи дозволяють існувати і розвиватися міста. Ми рідко замислюємося про те, що їздимо по мостах, які виготовлені і підтримуються у функціональному стані виключно завдяки зварюванні; про те, що від якості зварювання та своєчасної перевірки і відновлення залежить наша безпека при поїздці в ліфтах; про те, що лише завдяки розвитку зварювальних технологій стають можливими химерні рішення в архітектурі і зовнішньої реклами. 

Контролери зварювальних робіт можуть працювати на підприємствах машинобудівної, паливної, газової промисловості і на будівництві.

Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Відомості про професію

Код та назва професії:

7241    Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

7231     Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Термін навчання: 

3,5 роки

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ–ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

Одна з найнеобхідніших професій – це професія електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. Значення цієї професії в насиченому електрикою побуті та виробництві дуже велике.

Професія – електрик з’явилася в кінці 19 століття, коли почали з’являтися перші електростанції. Тому відразу ж виникла необхідність у контролі і технічному обслуговуванні електрообладнання.

В наші дні якісний рівень життя немислимий без електрики. Досить згадати про те, що відбувається в знеструмлених мегаполісах при масштабному відключенні електрики. Гаснуть комп’ютери, зупиняються промислові підприємства, транспорт, розморожуються холодильники з продуктами, завмирають пральні машини, електрообігрівачі, електроінструменти, освітлювальні прилади. Справжній колапс. При свічках сучасна людина багато не напрацює. Ось, для того, щоб не сталося колапсу і працює електромонтер.

Електромонтер – це кваліфікований робітник, який забезпечує доступ електроенергії в житлові та виробничі будівлі, виконує всі види електромонтажних робіт: прокладку кабелю і укладання проводів, встановлення розеток, монтаж і ремонт електричних систем та обладнання.

Електрик бере участь у монтажі обладнання і датчиків при впровадженні систем управління, технічних засобів безпеки житлових і промислових об’єктів: охоронної і пожежної сигналізації, систем охоронного відеоспостереження, цифровий відеореєстрації, автоматики шлагбаумів, турнікетів. Професія електрика пов’язана з виготовленням та обслуговуванням потужних агрегатів для вироблення електроенергії, будівництвом і експлуатацією електромереж для передачі виробленої електрики, з виробництвом і обслуговуванням електроустановок, освітлення вулиць і квартир.

Щоб автомашина запрацювала, її потрібно зібрати, налагодити, відрегулювати і випробувати, у процесі експлуатації – обслуговувати і ремонтувати. Все це – справа слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів. Чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря, і якими б не були досконалими інструменти, завжди буде потрібна людина з “розумними” руками. Тому потреба у спеціалістах з ремонту автомобілів буде постійною і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися на різних автопідпрємствах, фірмах автосервісу, автокомбінатах, автопарках, “шляхових допомогах”, навіть відкрити свою справу.

Ринок праці

У зв’язку з швидким зростанням глобальної електрифікації і недоліком на ринку праці грамотних і освічених електромонтерів, саме вони є найбільш затребуваними фахівцями.

Електромонтери працюють у сфері послуг з монтажу й ремонту електричних систем, приладів і устаткування: на електростанціях, на радіо- і телестанціях, на виробничих підприємствах, у будівельних компаніях, у житлово-комунальних підприємствах.

Області застосування професійних знань автослюсаря:

 • автобусні, таксомоторні парки;
 • автотранспортні підприємства;
 • транспортні цехи; автосервіси;
 • автомобільний спорт;
 • станції технічного обслуговування й інструментального контролю автомобілів;
 • майстерні по заміні, балансуванню і ремонту коліс;
 • автомобільні підрозділи Збройних сил і поліції.

Маляр. Штукатур

Відомості про професію

Код та назва професії:

7141    Маляр

7133    Штукатур

Термін навчання: 

3 роки

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ–ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

Маляр, штукатур – це найпоширеніші професії в будівництві. Завдання малярів, штукатурів – надати будівлі красивого, нарядного вигляду, як зовні так і в середині. Маляр займається фарбуванням, обклеюванням, художньою обробкою, ремонтом зовнішніх і внутрішніх поверхонь будівлі. В процесі роботи очищає поверхню від пилу, грязі, іржі, підбирає фарбу потрібного кольору і якості, наносить її тонким шаром на зовнішню поверхню.

Маляр не тільки володіє пензлем і підпорядковує собі фарби, він ще й створює дивовижні по красі твори. Так-так! Саме твори. Адже вдало підібраний колір, точно і професійно нанесена фарба перетворює будь-які будівлі, приміщення, навіть невелику кімнату.

Людина, що хоче навчатись професії маляра повинна мати гарну підготовку з хімії та фізики, знання у галузі художнього та технічної творчості, дизайну.

Штукатур є тим будівельним фахівцем, від якості роботи якого залежить, як буде виглядати будинок після введення його в експлуатацію. Висококваліфікований штукатур за своїм рівнем наближається до художника. Результати роботи штукатура завжди на видноті, тому кажуть, що його робота є візитною карткою всіх будівельників, які споруджували будівлю.

Як правило, робота штукатура носить колективний характер. Вона досить складна, багатоопераційна і тому повинна бути ретельно організована. У будівництві мають місце різні форми організації праці штукатурів. Перш за все це бригадна форма, що реалізується через комплексні та спеціалізовані бригади. У комплексну бригаду, крім штукатурів входять маляри, паркетники, лицювальники плиточники. Бригада, ланка або окремий штукатур працюють на певній ділянці або захватці.

Ринок праці

Професія маляра має високий рівень попиту на ринку праці.

У наш час маляра зустріти нескладно. Будь-які внутрішні і фасадні роботи на будівельному майданчику не обходяться без цих фахівців. Люди такої професії часто працюють в будівельних і монтажних організацій, а також на промислових підприємствах.

Отримавши професію штукатура ви завжди будете користуватися попитом на ринку праці, тому що будівельні спеціальності на сьогодні є першочерговими та високооплачуваними. Професійний працівник потрібен завжди та всюди. Він може працювати як на державному підприємстві (житлово-комунальні, житлово-експлуатаційні контори, управління капітального будівництва), так і в приватному.

Всі великі та середні підприємства мають свої будівельні цехи або групи для виконання ремонтних будівельних робіт. Кожний з нас теж час від часу робить ремонти – і користується послугами штукатурів. Ця професія користується великою самозайнятістю, можна працювати одному і займатися індивідуальною підприємницькою діяльністю.

Перспективи

Однією з затребуваних професій в даний час є професія маляра. Її плюси полягають в тому, що ви завжди і без проблем знайдете цікаву роботу, і при тому, добре оплачувану.

Маляр, має перспективи кар’єрного росту, з ростом стажу роботи та рівня професіоналізму. Можливо збільшити розряд, отримати посаду бригадира. Розширення професійних перспектив за рахунок збільшення видів виконуваних робіт. Перекваліфікація в споріднені професії. У разі подальшого навчання можна стати інженером-технологом або інженером-конструктором.

Маляр має можливість організувати свою справу, займатися ремонтом житлових приміщень.

Споріднені професії

Дизайнер, муляр, маляр по металу, викладач (майстер) у навчальному закладі, художник.

Продавець продовольчих товарів. Продавець непродовольчих товарів

Відомості про професію

Код та назва професії:

5220    Продавець продовольчих товарів

5220    Продавець непродовольчих товарів

Термін навчання: 

3 роки

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ–ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

Продавець – професія масова. Це узагальнене поняття, що містить у собі багато різновидів цієї діяльності. Професія класифікується залежно від групи товарів: продавець продовольчих і непродовольчих товарів. Кожна з них розподіляється на декілька спеціальностей. Так, продавець продовольчих товарів, реалізує бакалійні, гастрономічні, кондитерські товари, хлібобулочні, м’ясні, рибні вироби, овочі та фрукти. Професія продавця пов’язана з певними знаряддями праці. Маючи справу з різними товарами та обслуговуючи покупців, продавець користується різноманітними інструментами: вимірювальними (при відмірюванні, зважуванні), пакувальними тощо.

Знаряддя праці сучасного продавця дуже змінились. Якщо раніше в основному продавець працював, користуючись різним торговим інвентарем, то зараз на допомогу йому прийшла автоматизація і механізація.

Професії продавця властива аритмія робочого процесу. Кількість покупців розподіляється протягом зміни нерівномірно, стрибкоподібно.

Ринок праці

Попит на продавців на ринку праці є високим. Вони можуть працювати в крупних та дрібних торгових фірмах, в сфері обслуговування, в кіосках, з лотка. А також професія дає можливість самозайнятості.

Перспективи

Під час проходження виробничого навчання та виробничої практики на торгівельних підприємствах райцентру учні вдосконалюють свою професійну майстерність, набувають нових умінь та навичок. Під час практики роботодавці мають змогу спостерігати та оцінити професійний рівень майбутніх працівників торгівлі і запропонувати їм по закінченню навчання робочі місця.

Фахівець з торговельної справи не залишається без роботи, оскільки відкриваються нові магазини і є потреба в кваліфікованих працівниках.

Оператор комп’ютерного набору. Секретар керівника

Відомості про професію

Код та назва професії:

4112     Оператор комп’ютерного набору
4115     Секретар керівника (організації, підприємства, установи)

Термін навчання: 

3 роки

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують І категорію з обраної професії

Характер роботи

Оператор комп’ютерного набору

 

Повинен знати: правила експлуатації комп’ютерної техніки і систем зв’язку; технологію опрацювання даних, робочі інструкції, програмне забезпечення, що використовується; послідовність виконання операцій у комп’ютерних системах (мережах); стандарти уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації; діловодство; правила орфографії та пунктуації; технічні вимоги до магнітних дисків, паперу, витратних матеріалів для принтера; основи організації праці; основи законодавства про працю; правила захисту інформації.

Повинен уміти: виконувати операції з базами даних, на комп’ютерному устаткуванні (введення, опрацювання, накопичення, систематизація та виведення інформації) відповідно до затверджених процедур та інструкцій з використанням периферійного обладнання, систем передавання (приймання) даних; готувати до роботи устаткування: магнітні диски, стрічки, картки, папір; працювати в текстовому редакторі з введенням тексту та його редагуванням; оперувати з файлами, записувати текст на дискету або переносити на папір за допомогою друкувальних пристроїв; виконувати інші операції технологічного процесу опрацювання інформації (приймати і контролювати вхідні дані, готувати, виводити та передавати вихідні тощо); керувати режимами роботи периферійного обладнання згідно із робочими завданнями (підготовка текстів і графічних документів, розрахунків таблиць, переліків, списків тощо); своєчасно застосовувати коригувальні дії в разі появи недоліків у роботі устаткування; доповідати відповідальному працівникові про виявлені відхилення від установлених норм функціонування комп’ютерного устаткування; здійснювати передавання (приймання) інформації по мережах відповідно до вимог програмного забезпечення; постійно вдосконалювати уміння та навички роботи з клавіатурою. У разі необхідності виконувати обов’язки секретаря керівника (організації, підприємства, установи), вести діловодство.

Виконувати роботи в текстовому редакторі з введенням 10-пальцевим методом текстів, які містять спеціальну термінологію, формули, інші абетки тощо.

 

Секретар керівника (органіазії, підприємства, установи)

Повинен знати: постанови, розпорядження, накази; положення, інструкції та інші керівні матеріали і нормативні документи стосовно діяльності підприємства і  ведення діловодства; структуру і керівний склад підприємства і його підрозділів; організацію діловодства; методи оброблення і оформлення документів; архівну справу; правила користування приймально-переговорними пристроями, технічними засобами оброблення  документів, усної та писемної документної інформації, комп’ютерами; стандарти системи організаційно-розпорядчої документації; правила друкування ділових листів з використанням типових форм; основи етики і естетики; правила ділового спілкування; основи організації праці і управління; правила експлуатації обчислювальної техніки; основи адміністративного права і законодавства про працю.

Повинен уміти: виконувати функції, що включають організаційне-технічне забезпечення адміністративно-розпорядчої діяльності керівника підприємства. Приймати кореспонденцію, яка надходить на розгляд керівникові, передавати її, згідно з прийнятим рішенням, до структурних підрозділів або конкретним виконавцям для використання в процесі роботи або підготовки відповідей. Вести діловодство, виконувати різні операції із застосуванням комп’ютерної техніки, призначеної для збирання, оброблення  і подання інформації для підготовки і прийняття рішень. Приймати документи і особисті заяви на підпис керівником підприємства. Готувати документи і матеріали, необхідні для роботи керівникові. Стежити за своєчасним розглядом і поданням структурними підрозділами та конкретними виконавцями документів, що надходять на виконання, перевіряти правильність оформлення підготовлених проектів документів, що передаються керівнику на підпис, забезпечувати якісне їх редагування.  Організовувати проведення телефонних переговорів керівника, записувати за його відсутності одержану інформацію і доводити до його відома її зміст, передавати і приймати інформацію по приймально-переговорних пристроях (телефакс, телекс і т. ін.), а також телефонограми, своєчасно доводити до його відома інформацію, одержану по каналах зв’язку. За дорученням керівника складати листи, запити, інші документи, готувати відповіді авторам листів. Виконувати роботу з підготовки засідань і нарад, які проводить керівник (збирання необхідних матеріалів, повідомлення учасників про час і місце проведення, порядок денний, ведення їх реєстрації), вести і оформляти протоколи засідань і нарад. Здійснювати контроль за виконанням працівниками підприємства виданих наказів та розпоряджень, а також за додержанням термінів виконання вказівок і доручень керівника підприємства, що взяті на контроль. Вести контрольно-реєстраційну картотеку. Забезпечувати робоче місце керівника необхідними засобами організаційної техніки, канцелярським приладдям, створювати умови, що сприяють його ефективній роботі. Друкувати за вказівкою керівника службові матеріали, необхідні для його роботи або вводити поточну інформацію у банк даних. Організовувати приймання відвідувачів, сприяти оперативності розгляду прохань і пропозицій працівників. Формувати справи відповідно до затвердженої номенклатури, забезпечувати їх зберігання і в установлені строки здавати до архіву. Копіювати документи на персональному ксероксі.

На базі 11 класів

Електрогазозварник

 

Відомості про професію

Код та назва професії:

7212     Електрогазозварник 

Термін навчання: 

10 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

У професії зварювальника солідні історичні корені. Кування і зварювання металу – стародавнє ремесло. Більше 2,5 тисяч років тому люди вже плавили і з’єднували метали. Прообразом зварювальника був коваль. Нарешті, трохи більше 100 років тому промислова революція привела до використання електричної енергії, появі зварювального апарату (газового пальника) і зварювальника як самостійної робочої професії.

Зварник – це не просто робочий зі зварювання металів. Він виконує роботи по електричному зварюванні деталей і конструкцій, строго дотримуючи технологічні режими зварювання, норми витрати матеріалів, правила технічної експлуатації устаткування і техніки безпеки. Це фахівець, який здатний застосовувати методи, спрямовані на запобігання виникнення дефектів в області зварного шва і контроль їх рівнів в процесі зварювання. І в цьому його суть роботи зварювальника близька до діяльності інженера. Добре виконане зварне з’єднання не поступається по міцності основного металу. Від якості роботи зварювальника залежить дуже багато: надійність і довговічність зброї, знарядь праці, труб нафтогазопроводу і будівельних конструкцій.

Зварювання є найбільш економічним і ефективним різновидом постійного з’єднання металів. По суті, це єдиний спосіб поєднати дві або більше металевих деталей так, щоб вони стали одним цілим.

Зварник виконує роботи по електрозварці металевих деталей, вузлів і конструкцій. Він збирає металеві заготовки, налагоджує зварювальне обладнання, обирає спосіб зварювання. Він готує вироби, вузли та з’єднання під зварювання, зачищає шви після зварювання та різання, обслуговує необхідне для зварки устаткування.

Не дивлячись на те, що зварювальник – робота ручна, щоб оволодіти професією, необхідно мати базові знання по точним наукам, тобто з фізики, хімії, математики, а також засвоїти технологію зварювання та різання металів, виготовлення зварювальних конструкції, вміти працювати зі зварювальним устаткуванням, та дуже важливо вивчити норми охорони праці на підприємстві. Професія зварювальника потребує майстерності. Тут потрібна як технічна жилка, так й творча.

Зварювальні роботи є важливою частиною процесу підготовки до будь-якого виробництва. Просто задумайтеся – зварювання потрібна для виготовлення обладнання, на якому випускається практично все, з чим ми стикаємося щодня: папір, текстиль, канцелярія, автомобілі… що завгодно! Саме тому кваліфіковані зварювальники затребувані у всі часи і при будь-якій економічній ситуації. Крім того, зварювальна індустрія є одним з лідерів в області інновацій і інвестицій у розвиток технологій. Стрімкий економічний розвиток у багатьох країнах світу вимагає постійного поліпшення і оптимізації технологій зварювання для досягнення максимального результату при мінімальних витратах.

Порівняно невелика кількість фахівців по зварюванню зайнято в ремонтній і відновної індустрії. Це стосується як робіт з ремонту автомобілів і архітектурних споруд, так і відновлення зношених деталей виробничого обладнання.

Щоденні зварювальні роботи дозволяють існувати і розвиватися міста. Ми рідко замислюємося про те, що їздимо по мостах, які виготовлені і підтримуються у функціональному стані виключно завдяки зварюванні; про те, що від якості зварювання та своєчасної перевірки і відновлення залежить наша безпека при поїздці в ліфтах; про те, що лише завдяки розвитку зварювальних технологій стають можливими химерні рішення в архітектурі і зовнішньої реклами. 

Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Відомості про професію

Код та назва професії:

7231     Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Термін навчання: 

10 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІV розряд з обраної професії

Характер роботи

Щоб автомашина запрацювала, її потрібно зібрати, налагодити, відрегулювати і випробувати, у процесі експлуатації – обслуговувати і ремонтувати. Все це – справа слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів. Чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря, і якими б не були досконалими інструменти, завжди буде потрібна людина з “розумними” руками. Тому потреба у спеціалістах з ремонту автомобілів буде постійною і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися на різних автопідпрємствах, фірмах автосервісу, автокомбінатах, автопарках, “шляхових допомогах”, навіть відкрити свою справу.

Області застосування професійних знань автослюсаря:

 • автобусні, таксомоторні парки;
 • автотранспортні підприємства;
 • транспортні цехи; автосервіси;
 • автомобільний спорт;
 • станції технічного обслуговування й інструментального контролю автомобілів;
 • майстерні по заміні, балансуванню і ремонту коліс;
 • автомобільні підрозділи Збройних сил і поліції.

Оператор комп’ютерного набору

Відомості про професію

Код та назва професії:

4112     Оператор комп’ютерного набору

Термін навчання: 

10 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують І категорію з обраної професії

Характер роботи

Оператор комп’ютерного набору

 

Повинен знати: правила експлуатації комп’ютерної техніки і систем зв’язку; технологію опрацювання даних, робочі інструкції, програмне забезпечення, що використовується; послідовність виконання операцій у комп’ютерних системах (мережах); стандарти уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації; діловодство; правила орфографії та пунктуації; технічні вимоги до магнітних дисків, паперу, витратних матеріалів для принтера; основи організації праці; основи законодавства про працю; правила захисту інформації.

Повинен уміти: виконувати операції з базами даних, на комп’ютерному устаткуванні (введення, опрацювання, накопичення, систематизація та виведення інформації) відповідно до затверджених процедур та інструкцій з використанням периферійного обладнання, систем передавання (приймання) даних; готувати до роботи устаткування: магнітні диски, стрічки, картки, папір; працювати в текстовому редакторі з введенням тексту та його редагуванням; оперувати з файлами, записувати текст на дискету або переносити на папір за допомогою друкувальних пристроїв; виконувати інші операції технологічного процесу опрацювання інформації (приймати і контролювати вхідні дані, готувати, виводити та передавати вихідні тощо); керувати режимами роботи периферійного обладнання згідно із робочими завданнями (підготовка текстів і графічних документів, розрахунків таблиць, переліків, списків тощо); своєчасно застосовувати коригувальні дії в разі появи недоліків у роботі устаткування; доповідати відповідальному працівникові про виявлені відхилення від установлених норм функціонування комп’ютерного устаткування; здійснювати передавання (приймання) інформації по мережах відповідно до вимог програмного забезпечення; постійно вдосконалювати уміння та навички роботи з клавіатурою. У разі необхідності виконувати обов’язки секретаря керівника (організації, підприємства, установи), вести діловодство.

Виконувати роботи в текстовому редакторі з введенням 10-пальцевим методом текстів, які містять спеціальну термінологію, формули, інші абетки тощо.

Курсова підготовка

Водій автотранспортних засобів (категорія С)

 

Відомості про професію

Код та назва професії:

8322    Водій автотранспортних засобів (категорія С)

Термін навчання: 

4,5 місяця

 

Характер роботи

Водій – одна з найбільш потрібних професій на ринку праці. Вона дуже потрібна для нашого суспільства. Обсяги роботи для водіїв не зменшуються.

Автомобільний транспорт займає провідне місце, він використовується для перевезення людей і доставки вантажів, використовується і великими підприємствами, і приватними підприємцями. У загальному потоці машин можна бачити безліч вантажних автомобілів різного призначення. Із зростанням кількості автомобілів, ускладненням їх конструкцій, що поліпшують умови праці водія та підвищується їхня надійність, довговічність, економічність і екологічність, підвищуються вимоги до рівня професійної підготовки водіїв. Для водія характерне поняття «робоче місце» – автомобіль і «робоча зона» – дорога. 

Електрогазозварник

 

Відомості про професію

Код та назва професії:

7212     Електрогазозварник 

Термін навчання: 

5 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ розряд з обраної професії

Характер роботи

У професії зварювальника солідні історичні корені. Кування і зварювання металу – стародавнє ремесло. Більше 2,5 тисяч років тому люди вже плавили і з’єднували метали. Прообразом зварювальника був коваль. Нарешті, трохи більше 100 років тому промислова революція привела до використання електричної енергії, появі зварювального апарату (газового пальника) і зварювальника як самостійної робочої професії.

Зварник – це не просто робочий зі зварювання металів. Він виконує роботи по електричному зварюванні деталей і конструкцій, строго дотримуючи технологічні режими зварювання, норми витрати матеріалів, правила технічної експлуатації устаткування і техніки безпеки. Це фахівець, який здатний застосовувати методи, спрямовані на запобігання виникнення дефектів в області зварного шва і контроль їх рівнів в процесі зварювання. І в цьому його суть роботи зварювальника близька до діяльності інженера. Добре виконане зварне з’єднання не поступається по міцності основного металу. Від якості роботи зварювальника залежить дуже багато: надійність і довговічність зброї, знарядь праці, труб нафтогазопроводу і будівельних конструкцій.

Зварювання є найбільш економічним і ефективним різновидом постійного з’єднання металів. По суті, це єдиний спосіб поєднати дві або більше металевих деталей так, щоб вони стали одним цілим.

Зварник виконує роботи по електрозварці металевих деталей, вузлів і конструкцій. Він збирає металеві заготовки, налагоджує зварювальне обладнання, обирає спосіб зварювання. Він готує вироби, вузли та з’єднання під зварювання, зачищає шви після зварювання та різання, обслуговує необхідне для зварки устаткування.

Не дивлячись на те, що зварювальник – робота ручна, щоб оволодіти професією, необхідно мати базові знання по точним наукам, тобто з фізики, хімії, математики, а також засвоїти технологію зварювання та різання металів, виготовлення зварювальних конструкції, вміти працювати зі зварювальним устаткуванням, та дуже важливо вивчити норми охорони праці на підприємстві. Професія зварювальника потребує майстерності. Тут потрібна як технічна жилка, так й творча.

Зварювальні роботи є важливою частиною процесу підготовки до будь-якого виробництва. Просто задумайтеся – зварювання потрібна для виготовлення обладнання, на якому випускається практично все, з чим ми стикаємося щодня: папір, текстиль, канцелярія, автомобілі… що завгодно! Саме тому кваліфіковані зварювальники затребувані у всі часи і при будь-якій економічній ситуації. Крім того, зварювальна індустрія є одним з лідерів в області інновацій і інвестицій у розвиток технологій. Стрімкий економічний розвиток у багатьох країнах світу вимагає постійного поліпшення і оптимізації технологій зварювання для досягнення максимального результату при мінімальних витратах.

Порівняно невелика кількість фахівців по зварюванню зайнято в ремонтній і відновної індустрії. Це стосується як робіт з ремонту автомобілів і архітектурних споруд, так і відновлення зношених деталей виробничого обладнання.

Щоденні зварювальні роботи дозволяють існувати і розвиватися міста. Ми рідко замислюємося про те, що їздимо по мостах, які виготовлені і підтримуються у функціональному стані виключно завдяки зварюванні; про те, що від якості зварювання та своєчасної перевірки і відновлення залежить наша безпека при поїздці в ліфтах; про те, що лише завдяки розвитку зварювальних технологій стають можливими химерні рішення в архітектурі і зовнішньої реклами. 

Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Відомості про професію

Код та назва професії:

7231     Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Термін навчання: 

5 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ розряд з обраної професії

Характер роботи

Щоб автомашина запрацювала, її потрібно зібрати, налагодити, відрегулювати і випробувати, у процесі експлуатації – обслуговувати і ремонтувати. Все це – справа слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів. Чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря, і якими б не були досконалими інструменти, завжди буде потрібна людина з “розумними” руками. Тому потреба у спеціалістах з ремонту автомобілів буде постійною і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися на різних автопідпрємствах, фірмах автосервісу, автокомбінатах, автопарках, “шляхових допомогах”, навіть відкрити свою справу.

Області застосування професійних знань автослюсаря:

 • автобусні, таксомоторні парки;
 • автотранспортні підприємства;
 • транспортні цехи; автосервіси;
 • автомобільний спорт;
 • станції технічного обслуговування й інструментального контролю автомобілів;
 • майстерні по заміні, балансуванню і ремонту коліс;
 • автомобільні підрозділи Збройних сил і поліції.

Оператор комп’ютерного набору

Відомості про професію

Код та назва професії:

4112     Оператор комп’ютерного набору

Термін навчання: 

5 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІ категорію з обраної професії

Характер роботи

Оператор комп’ютерного набору

 

Повинен знати: правила експлуатації комп’ютерної техніки і систем зв’язку; технологію опрацювання даних, робочі інструкції, програмне забезпечення, що використовується; послідовність виконання операцій у комп’ютерних системах (мережах); стандарти уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації; діловодство; правила орфографії та пунктуації; технічні вимоги до магнітних дисків, паперу, витратних матеріалів для принтера; основи організації праці; основи законодавства про працю; правила захисту інформації.

Повинен уміти: виконувати операції з базами даних, на комп’ютерному устаткуванні (введення, опрацювання, накопичення, систематизація та виведення інформації) відповідно до затверджених процедур та інструкцій з використанням периферійного обладнання, систем передавання (приймання) даних; готувати до роботи устаткування: магнітні диски, стрічки, картки, папір; працювати в текстовому редакторі з введенням тексту та його редагуванням; оперувати з файлами, записувати текст на дискету або переносити на папір за допомогою друкувальних пристроїв; виконувати інші операції технологічного процесу опрацювання інформації (приймати і контролювати вхідні дані, готувати, виводити та передавати вихідні тощо); керувати режимами роботи периферійного обладнання згідно із робочими завданнями (підготовка текстів і графічних документів, розрахунків таблиць, переліків, списків тощо); своєчасно застосовувати коригувальні дії в разі появи недоліків у роботі устаткування; доповідати відповідальному працівникові про виявлені відхилення від установлених норм функціонування комп’ютерного устаткування; здійснювати передавання (приймання) інформації по мережах відповідно до вимог програмного забезпечення; постійно вдосконалювати уміння та навички роботи з клавіатурою. У разі необхідності виконувати обов’язки секретаря керівника (організації, підприємства, установи), вести діловодство.

Виконувати роботи в текстовому редакторі з введенням 10-пальцевим методом текстів, які містять спеціальну термінологію, формули, інші абетки тощо.

Маляр

Відомості про професію

Код та назва професії:

7141     Маляр

Термін навчання: 

5 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІІ розряд з обраної професії

Характер роботи

Маляр, штукатур – це найпоширеніші професії в будівництві. Завдання малярів, штукатурів – надати будівлі красивого, нарядного вигляду, як зовні так і в середині. Маляр займається фарбуванням, обклеюванням, художньою обробкою, ремонтом зовнішніх і внутрішніх поверхонь будівлі. В процесі роботи очищає поверхню від пилу, грязі, іржі, підбирає фарбу потрібного кольору і якості, наносить її тонким шаром на зовнішню поверхню.

Маляр не тільки володіє пензлем і підпорядковує собі фарби, він ще й створює дивовижні по красі твори. Так-так! Саме твори. Адже вдало підібраний колір, точно і професійно нанесена фарба перетворює будь-які будівлі, приміщення, навіть невелику кімнату.

Людина, що хоче навчатись професії маляра повинна мати гарну підготовку з хімії та фізики, знання у галузі художнього та технічної творчості, дизайну.

Ринок праці

Професія маляра має високий рівень попиту на ринку праці.

У наш час маляра зустріти нескладно. Будь-які внутрішні і фасадні роботи на будівельному майданчику не обходяться без цих фахівців. Люди такої професії часто працюють в будівельних і монтажних організацій, а також на промислових підприємствах.

Всі великі та середні підприємства мають свої будівельні цехи або групи для виконання ремонтних будівельних робіт. Кожний з нас теж час від часу робить ремонти – і користується послугами штукатурів. Ця професія користується великою самозайнятістю, можна працювати одному і займатися індивідуальною підприємницькою діяльністю.

Перспективи

Однією з затребуваних професій в даний час є професія маляра. Її плюси полягають в тому, що ви завжди і без проблем знайдете цікаву роботу, і при тому, добре оплачувану.

Маляр, має перспективи кар’єрного росту, з ростом стажу роботи та рівня професіоналізму. Можливо збільшити розряд, отримати посаду бригадира. Розширення професійних перспектив за рахунок збільшення видів виконуваних робіт. Перекваліфікація в споріднені професії. У разі подальшого навчання можна стати інженером-технологом або інженером-конструктором.

Маляр має можливість організувати свою справу, займатися ремонтом житлових приміщень.

Споріднені професії

Дизайнер, муляр, маляр по металу, викладач (майстер) у навчальному закладі, художник.

Штукатур

Відомості про професію

Код та назва професії:

7133    Штукатур

Термін навчання: 

5 місяців

Кваліфікація: 

учні, після закінчення ліцею, отримують ІІІ розряд з обраної професії

Характер роботи

Маляр, штукатур – це найпоширеніші професії в будівництві. Завдання малярів, штукатурів – надати будівлі красивого, нарядного вигляду, як зовні так і в середині. Маляр займається фарбуванням, обклеюванням, художньою обробкою, ремонтом зовнішніх і внутрішніх поверхонь будівлі. В процесі роботи очищає поверхню від пилу, грязі, іржі, підбирає фарбу потрібного кольору і якості, наносить її тонким шаром на зовнішню поверхню.

Штукатур є тим будівельним фахівцем, від якості роботи якого залежить, як буде виглядати будинок після введення його в експлуатацію. Висококваліфікований штукатур за своїм рівнем наближається до художника. Результати роботи штукатура завжди на видноті, тому кажуть, що його робота є візитною карткою всіх будівельників, які споруджували будівлю.

Як правило, робота штукатура носить колективний характер. Вона досить складна, багатоопераційна і тому повинна бути ретельно організована. У будівництві мають місце різні форми організації праці штукатурів. Перш за все це бригадна форма, що реалізується через комплексні та спеціалізовані бригади. У комплексну бригаду, крім штукатурів входять маляри, паркетники, лицювальники плиточники. Бригада, ланка або окремий штукатур працюють на певній ділянці або захватці.

Ринок праці

Отримавши професію штукатура ви завжди будете користуватися попитом на ринку праці, тому що будівельні спеціальності на сьогодні є першочерговими та високооплачуваними. Професійний працівник потрібен завжди та всюди. Він може працювати як на державному підприємстві (житлово-комунальні, житлово-експлуатаційні контори, управління капітального будівництва), так і в приватному.

Всі великі та середні підприємства мають свої будівельні цехи або групи для виконання ремонтних будівельних робіт. Кожний з нас теж час від часу робить ремонти – і користується послугами штукатурів. Ця професія користується великою самозайнятістю, можна працювати одному і займатися індивідуальною підприємницькою діяльністю.